Od dawna uważa się, że siemię lniane oferuje korzyści zdrowotne. Zawiera błonnik, tłuszcz, białko oraz różne minerały i witaminy. Te składniki odżywcze mogą zapewniać ochronę przed rakiem, cukrzycą i problemami sercowo-naczyniowymi. Spożywanie mielonych nasion lnu umożliwia organizmowi skuteczniejsze wchłanianie składników odżywczych.
Siemię lniane stanowi bogactwo przeciwutleniaczy, błonnika oraz jest źródłem zdrowego tłuszczu. Nasiona zawierają białko, lignany i niezbędny kwas alfa-linolenowy kwasu tłuszczowego, znany również jako ALA lub omega-3.
Składniki odżywcze w siemieniu lnianym mogą pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy, raka i chorób serca. Z tego powodu jest czasem uważany za żywność funkcjonalną, czyli taką, która poza odżywianiem naszego organizmu, wykazuje liczne właściwości zdrowotne.
Len należy do jednych z najstarszych roślin włóknistych na świecie. Wiadomo, że uprawiano go już w starożytnych Chinach i Egipcie. W Azji od tysięcy lat odgrywa istotną rolę w medycynie ajurwedyjskiej.
Nasiona lnu przerabia się do postaci mielonej, oleju, tabletek, kapsułek i mąki. Jest spożywany jako suplement diety w celu zapobiegania zaparciom, cukrzycy, cholesterolu, raka i innych chorób.
Jednak nie wszystkie z tych zastosowań są wspierane przez badania.
Siemię lniane stosuje się od czasów starożytnych jako pokarm i lek, ale co na jego temat mówią mówią badania?
Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania siemienia lnianego obejmują: zapobieganie nowotworowi, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.
Siemię lniane zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Uważa się, że zakłócają one wzrost komórek rakowych i zapobiegają ich rozwojowi. Spożywanie olejów omega-3 może pomóc w ochronie przed różnymi rodzajami raka.
Zawiera również lignany. Uważa się, że lignany mają właściwości antyangiogenne. Oznacza to, że powstrzymują nowotwory przed tworzeniem nowych naczyń krwionośnych. Uważa się, że zawartość lignanów w nasionach lnu jest ponad 800 razy większa niż w przypadku innych produktów spożywczych [1].
Wydaje się, że siemię lniane powstrzymuje rozwój nowotworu gruczołu krokowego. Udowodniono to w badaniu z 2008 r. [2]
Przeprowadzono kilka badań dotyczących profilaktyki raka piersi, a jedno z dużych badań wykazało, że siemię lniane w diecie zmniejsza ryzyko raka piersi.
Zawartość błonnika, fitosteroli i omega-3 w siemieniu lnianym może pomóc skutecznie wesprzeć serce. Zawarte w nim lignany mogą pomóc w ochronie przed chorobami sercowo-naczyniowymi i innymi chorobami przewlekłymi.
Fitosterole to cząsteczki o strukturze zbliżonej do cholesterolu. To one pomagają zapobiegać wchłanianiu cholesterolu w jelicie. Spożywanie pokarmów zawierających te składniki odżywcze może pomóc w obniżeniu poziomu LDL, czyli tzw „złego” cholesterolu.
W 2010 r. naukowcy z State University’s Nutrition and Wellness Research Center oceniali wpływ na poziom cholesterolu u mężczyzn spożywających co najmniej 3 łyżki stołowe siemienia lnianego dziennie (czyli co najmniej 150 miligramów lignanów). Po 3 miesiącach u mężczyzn zaobserwowano spadek poziomu cholesterolu o prawie 10 procent. Co ciekawe, nie miało to takiego samego wpływu na kobiety. Prof. Suzanne Hendrich, która kierowała badaniami w stanie Iowa, zasugerowała, że różnice mogą wynikać z poziomu testosteronu u mężczyzn, który jest niższy u kobiet [3].
W 2008 r. przeprowadzono badanie na 55 kobietach, które przeszły menopauzę. Dzienna dawka w postaci 30 g siemienia lnianego obniżyła poziom cholesterolu LDL nawet o 10 procent.
Oleje Omega-3, występujące zwykle w tłustych rybach, są powiązane ze zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Niektórzy badacze sugerują, że siemię lniane może stanowić alternatywę dla morskich źródeł omega-3 [4].
Badania na szczurach, opublikowane w 2016 r., sugerują, że związki znalezione w nasionach lnu mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 1 i opóźnić wystąpienie cukrzycy typu 2 u ludzi, ale potrzeba dalszych badań [5].
Korzyści z nasion lnu dla osób cierpiących na cukrzycę wciąż pozostają niejasne.
Nasiona najpierw należy zmielić w młynku do kawy. Powstały proszek może być podstawą do sporządzania koktajli owocowych i warzywnych.Kolejną z opcji jest wypicie go w postaci naparu lub zrobienie z niego kisielu. Zmielone ziarna należy zalać do połowy szklanką wody i odstawić na 8-10 minut. Po upływie tego czasu, napar nabierze kleistości, co oznacza że jest gotowy do spożycia. Można dodać do niego owoce, zagotować i cieszyć się jego słodsza wersją.
Źródła:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703189/
[2] https://link.springer.com/article/10.1007/s10552-013-0155-7
[3] https://archive.news.iastate.edu/news/2010/mar/flaxseed
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2989356/
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26561065