Białko to podstawowy budulec organizmu, węglowodany to źródło energii, a tłuszcz? Wielu z nas kojarzy się negatywnie, podczas gdy jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istotnie, jego nadmiar w spożyciu nie jest czynnikiem rokującym zdrowie, jednak niedobór także nie jest zjawiskiem korzystnym. Co ciekawe, tłuszcz tłuszczowi nie równy i nie każdy wykazuje szkodliwe działanie! O tym więcej w dalszej części artykułu.
Tłuszcz w diecie jest nie mniej ważny od białka czy węglowodanów. Co więcej, wyróżniamy tłuszcze zdrowe i tłuszcze niezdrowe. Klucz zatem tkwi w dużej świadomości żywienia, która pozwoli nam włączać do naszej diety głównie grupę pierwszą przy jednoczesnym zmniejszaniu udziału tłuszczów z grupy drugiej. Taka strategia żywieniowa pozwoli nam zachować zdrowy i silny organizm, a także nie będzie stanowić zagrożenia dla naszej wagi.
NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3 i omega-6. To grupa zdrowych tłuszczy, które znajdziemy m.in. w rybach morskich, orzechach, oleju rzepakowym i oliwie. NNKT wpływają korzystnie na pracę mózgu, wzmacniają odporność organizmu, biorą udział w produkcji hormonów oraz chronią organizm przed chorobami.
Unikanie tłuszczów nie jest wcale dobrą drogą do uzyskania wymarzonych komponentów ciała. Dieta beztłuszczowa wiąże się z ciągle nawracającym uczuciem głodu. Poza tym, organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć kwasów nienasyconych omega-3 i omega-6. Musimy mu je więc dostarczać wraz z pokarmem.
Niestety, to prawda. Nawet z ilością tłuszczów nienasyconych, a więc tych zdrowych, nie wolno nam przesadzać, gdyż chociaż są niezbędne w prawidłowej pracy organizmu, w dalszym ciągu stanowią kaloryczny składnik naszej diety. Tłuszcz powinien stanowić ok. 30% dziennej wartości energetycznej. Spożywanie go więcej, niż to wskazane, może się przyczynić do rozwoju miażdżycy, chorób układu krążenia i cukrzycy, a także prowadzi do otyłości.
Kolejnym istotnym czynnikiem na drodze do naszego zdrowia jest równowaga dostarczanych do naszego organizmu kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Niestety, w naszej codziennej diecie dominuje przewaga tych drugich. Idealny stosunek obu powyższych wynosi 1:5. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziemy głównie w tłustych rybach morskich, jak łosoś, makrela, śledź, dorsz, halibut, które powinny częściej gościć w naszym menu; źródła tych drugich możemy się natomiast doszukiwać w olejach i margarynach, które mamy w tendencji spożywać w nadmiarze.
Są one bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za zmniejszenie stężenia złego cholesterolu (LDL) przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia dobrego cholesterolu (HDL). Ponadto, pomagają one zredukować poziom glukozy i trójglicerydów we krwi.
Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w wielu produktach spożywczych, jak awokado, którego zawartość tłuszczy stanowi niemal 80%. Kolejnym, wartym zainteresowania produktem jest ciemna czekolada. Podczas jej zakupu zawsze kierujmy się procentową zawartością kakao, która powinna wynosić min. 70%. Ciemna czekolada stanowi cenne źródło magnezu, żelaza, miedzi i błonnika. To jednak nie koniec. Źródłem zdrowych tłuszczy są także nasiona chia (większość z nich to pożądane kwasy tłuszczowe omega-3).